Lipogems - komórki macierzyste. Co to jest? Lipogems cena | Warszawa

Lipogems w chirurgii plastycznej i ortopedii

Klinika Medycyny Regeneracyjnej Horizon Medical Center Warszawa

Co to jest Lipogems?

Lipogems to nowoczesna i innowacyjna „nieenzymatyczna” technologia przeznaczona do przetwarzania różnych ilości lipoaspiratów. To te komórki dają początek nieekspandowanej tkance tłuszczowej zawierającej ADSC, czyli komórki macierzyste pochodzące z tkanki tłuszczowej.

Lipogems to całkowicie zamknięty system, który pozwala na zachowanie zrębu naczyniowego. W innych technikach komórki macierzyste oddzielane są poprzez odwirowanie, co może prowadzić do ich uszkodzenia. W tej technice zręb naczyniowy utworzony naturalnie przez kapilary umiejscowione pomiędzy komórkami tłuszczowymi i odcinki zrębu zawierające naczynia krwionośne pozostają w całości.

Lipogems jest oczyszczoną i mechanicznie przetworzoną tkanką tłuszczową pobraną od pacjenta w drodze liposukcji. Następnie taka tkanka jest implantowana w miejsce zmienione chorobowo, gdzie wymagana jest regeneracja i naprawa uszkodzonej tkanki.

Właściwości Lipogems

Lipogems oprócz tkanki tłuszczowej zawiera liczne naczynia włosowate, w których znajdują się komórki okołonaczyniowe nazywane perycytami. W drodze mechanicznego rozdrobnienia tkanki tłuszczowej tkanka wraz z naczyniami ulega uszkodzeniu czego konsekwencją jest uwalnianie perycytów. Te z kolei przetwarzają się w Mezenchymalne Komórki Macierzyste.

Komórki macierzyste mają właściwości różnicowania się w różne gatunki wyspecjalizowanych komórek takich jak: chrząstki, kości, ścięgna, więzadła i tłuszcz. Mezenchymalne Komórki Macierzyste powstrzymują również procesy bliznowacenia, zwiększają unaczynienie, zatrzymują proces obumierania komórek z powodu niedotlenienia i faktycznie wzmacniają naturalną zdolność tkanek do ich regeneracji. Co więcej, poprzez produkcję proteiny będącej naturalnym antybiotykiem o nazwie LL 37, Mezenchymalne Komórki Macierzyste mają właściwości przeciwzapalne i bakteriobójcze.

Z tych względów Lipogems jest cennym narzędziem medycyny regeneracyjnej stosowanym w leczeniu wielu schorzeń. Wykorzystywany jest między innymi do leczenia trudno gojących się ran, oparzeń, nietrzymania kału, zmian zwyrodnieniowych stawów, rekonstrukcji tkanek kostnych i chrzęstnych, degeneracji krążków międzykręgowych (czarny dysk), a także w chirurgii plastycznej i medycynie estetycznej.

Mezenchymalne Komórki Macierzyste otrzymane w technologii Lipogems charakteryzują się:

 • dużą dostępnością, 
 • małoinwazyjną metodą pobierania,
 • żywotnością przekraczającą 90% niezależnie od wieku pacjenta,
 • bezpieczeństwem przeszczepów autologicznych.

Lipogems w ortopedii i medycynie sportowej

Komórki macierzyste mają unikatową możliwość przekształcania się w wyspecjalizowane komórki każdej tkanki organizmu. Dodatkowo działają przeciwzapalnie, stwarzając odpowiednie warunki do regeneracji tkankowej.

Technologia Lipogems pozyskująca komórki macierzyste w drodze liposukcji umożliwia otrzymanie dużej ilości komórek liczonych w milionach. Pozwala to na zastosowanie ich do terapii regeneracyjnej, mającej na celu odbudowę zniszczonej lub uszkodzonej tkanki. Dotychczas stosowane metody nie pozwalały na osiągnięcie takich ilości komórek lub wymagały ich kilkutygodniowej hodowli w warunkach laboratoryjnych. Tak skomplikowany proces ograniczał ich zastosowanie kliniczne.

Procedura Lipogems polega na pobraniu tkanki tłuszczowej z wybranej okolicy. Po jej krótkim przygotowaniu preparat wstrzykiwany jest w chorobowo zmienione miejsce. Implantowany aspirat wzmacnia naturalne procesy regeneracyjne organizmu.

Zabieg może odbywać się w znieczuleniu miejscowym lub u osób bardziej wrażliwych, dożylnym. Jedną z głównych zalet metody Lipogems jest jego mała inwazyjność, jednoczasowość (brak konieczności namnażania komórek w laboratorium) i mało traumatyczny przebieg procedury. Proces pobrania tkanek i implikacji w regenerowane miejsce może odbyć się podczas jednego zabiegu. Lipogems nie wymaga hospitalizacji i umożliwia wyjście pacjenta do domu w ciągu kilku godzin od zakończenia zabiegu.

Główne wskazania do zastosowania Lipogems:

 • zmiany degeneracyjnych stawów oraz ścięgien,
 • entezopatie (czyli łokieć tenisisty, golfisty, kolano skoczka),
 • rekonstrukcja tkanek kostnych i chrzęstnych.

Lipogems w chirurgii i medycynie estetycznej

Sposób otrzymywania tkanki tłuszczowej z dużą zawartością komórek macierzystych pozwala na znaczną rewitalizację i odmłodzenie poddawanych zabiegowi obszarów. Dotyczy to przede wszystkim zabiegów rąk czy skóry twarzy. Zabieg jest małoinwazyjny, a efekt widoczny od razu.

Zabieg Lipogems może być przeznaczony dla osób w średnim wieku, u których nastąpiło zmniejszenie objętości tkanki tłuszczowej. Kwalifikują się do niego osoby, u których wykazano nieznaczne opadnięcie tkanek i utrata napięcia. Efektem zabiegu jest uzyskanie młodszego wyglądu, poprawienie kształtu twarzy i przywrócenia objętości tkanek w pożądanych miejscach.

Metodę tę można stosować nie tylko w obrębie twarzy. Bardzo dobrze sprawdza się także do powiększania biustu, pośladków, modelowania łydek i do odmładzania grzbietu rąk. Ze względu na dużą zawartość komórek macierzystych poprawiających ukrwienie tkanek, metoda ta może być również stosowana w leczeniu trudno gojących się ran.

Zalety zabiegu:

 • przeszczep autologiczny (własnych komórek) bez ryzyka odrzutu,
 • znieczulenie miejscowe - po zabiegu pacjent jest wypisywany do domu,
 • brak obrzęków i siniaków,
 • powierzchnia skóry odżywiona i zregenerowana,
 • długotrwały efekt.

Przed wizytą warto wiedzieć:

Przed zabiegiem pacjent kierowany jest najpierw na konsultację u specjalisty, który szczegółowo opowiada o zabiegu, o jego przebiegu i informuje o ostatecznym efekcie. Konsultacja to także dobry moment by porozmawiać o swoich wątpliwościach oraz zadać pytania, na które lekarz podczas niej odpowie. Zachęcamy pacjentów, by przed tą wizytą przygotowali listę nurtujących ich pytań.

Cena zabiegu: Lipogems

od 7500 zł

* Cena ostateczna ustalana podczas konsultacji z lekarzem. Cena zależy od stopnia zaawansowania zabiegu.

* Dla naszych pacjentów przygotowaliśmy specjalny system ratalny. Dowiedz się więcej, kliknij w przycisk poniżej.

Dzwoń i dowiedz się wszystkiego natychmiast!

Przydatne linki

Strefa Wiedzy

POLECAMY ARTYKUŁY:
DO GÓRY Call Now Button
Pokaż
https://www.facebook.com/Horizon.Medical.Clinic
Schowaj
PolishEnglish